Zlepšete vzduch v místnosti: rostliny s efektem čištění vzduchu | Hlidáček

Comments are Closed Posted on

Přibližně 80 až 90 procent našeho života strávíme doma. Ale pouze v několika místnostech máme rostliny.

Díky barvám, lakům, elektrickým spotřebičům, nábytku a dokonce i kobercům se v našem vnitřním vzduchu objevují toxické výpary. Patří mezi ně trichlorethylen, formaldehyd, benzen, xylen a amoniak – všechny to jsou nebezpečné plyny. Mohou způsobovat bolesti hlavy, závratě, alergie a další nemoci. Navíc zabraňují koncentraci a znemožňují nám být  produktivnější.
chryzantéma květ

Nicméně před téměř 30 lety NASA dokázala ve studii, že některé pokojové rostliny rozkládají chemické znečišťující látky a tím zlepšují vnitřní klima. Americká kosmická agentura původně chtěla využít své studie o čistém ovzduší, aby zjistila, jak může zlepšit klima ve vesmírných stanicích. Výsledkem je seznam rostlin, které čistí vzduch.

Interiérové ​​rostliny jsou nejen pohledné, ale i tlumiče, dávkovače kyslíku, zvlhčovače a znečišťující filtry v jednom. Zvláště v zimě mohou tyto přírodní čističe vzduchu zajistit příjemnou, čerstvou atmosféru a pomáhat proti suchému ohřívání vzduchu.

Aby rostliny mohly rozvinout svůj čisticí účinek, výzkumníci doporučují alespoň jednu rostlinu na devět metrů čtverečních. Přitom platí, čím větší je rostlina, tím větší je efekt.

  1. Lopatkovec: rostlina je skutečně všestranná a váže většinu toxinů ze vzduchu. Je jednoduchá na péči a potřebuje pouze teplé místo s přímým slunečním světlem. Její velkou nevýhodou je jedovatost pro psy a kočky a některé alergické osoby mohu být na rostlinu citlivé.
  2. Chryzantéma: chryzantéma je také všestranná rostlina, ale bohužel také jedovatá pro naše čtyřnohé miláčky. Tato interiérová rostlina má ráda slunce a pravidelně zalévání.
  3. Dračinec (Dracaena reflexa): dračinec vyčistí váš vzduch téměř od všech znečišťujících látek, kromě amoniaku. Krásná a stálezelená rostlina preferuje polohu na jasném světle a ekonomické zalévání.
  4. Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata): Exotická rostlina je pravděpodobně jedna z nejbezpečnějších přírodních čističů vzduchu. Je šťastná z velkého množství slunečního svitu a příležitostného hnojení.
  5. Břečťan popínavý: břečťanu se nejlépe daří ve světlých místech bez přímého slunečního světla. Teplota by neměla být větší než 20 °C. Rostlina si vystačí s malým množstvím vody, ale má ráda pravidelné zalévání.
  6. Šplhavnice: nic nemůžete zkazit s touto rostlinou. Potřebuje vyšší polohu a stačí, když tuto rostlinu zalijete jednou týdně.

dřevo pod okny
Většina rostlin ze studie jsou tropické nebo subtropické rostliny. Pro zahradu a balkon doporučujeme spíše exotické rostliny. Upozornění: některé rostliny na seznamu NASA mohou být toxické pro zvířata. Pokud máte domácnosti v zvířata, zkontrolujte předem, zda jsou vybrány pokojové rostliny, které jsou pro vás vhodné.