Tuningové úpravy | Hlidáček

Comments are Closed Posted on

Jako tuning je označováno zlepšení vlastností vozu nebo vylepšení jeho vzhledu, toho se dosahuje snižováním hmotnosti, zvyšováním výkonu a výměnou některých sériově vyráběných dílů za díly s lepšími funkčními vlastnostmi.
U komerční úpravy motoru je možné zvýšit jeho výkon podle typu vozu a jeho příslušenství až o 12 kW, pomocí dalších úprav a s použitím dalšího příslušenství je možné navýšení jmenovitého výkonu až o 24 kW. Především se upravují sací a výfukové kanály hlavy válců, dochází ke zvýšení množství palivové směsi dopravené do válců, zvyšuje se točivý moment motoru. Úpravami softwaru řídící jednotky motoru, pomocí chiptuningu, je možné zvýšit výkon motoru, je však důležité mít na paměti s tím spojené zvýšení spotřeby nebo případné snížení spolehlivosti a životnosti motoru. Proto je důležité, aby takové úpravy byly provedeny odborně, se znalostí věci, musí být zohledněny možnosti motoru a jeho nastavení. Po provedených úpravách je důležité motor řádně odzkoušet, a provést změření emisí.

upravený sportovní vůz na parkovišti stromy


Úpravy podvozku společně s výšeuvedenými úpravami umožní zvláště na technicky náročné trase se zatáčkami jejich bezpečnější průjezd ve větších rychlostech. Celkovým snížením vozu až o 30 mm se dosáhne snížení jeho těžiště. Pro zvýšení tuhosti pružení náprav až o 12% je možné použít sportovní pružiny. Na obou nápravách se používají tužší tlumiče, provádí se seřízení geometrie a sbíhavosti kol. Ztužují se silentbloky ukotvení náprav, proti krutu podvozku se používá příčný stabilizátor. Obecně platí, že čím tužší díly jsou při úpravách podvozku použity, tím je tužší celý vůz, má sportovnější charakter, zpravidla je to však na úkor jízdního komfortu. I s použitím nejmodernějších technologií jde především subjektivní pocity, velmi důležitá je rovnováha mezi dynamikou a komfortem i celková sladěnost vozu.